Sākums » Jaunumi » Noslēgusies darba vērošanas vizīte Galīsijas reģionā, Spānijā

Noslēgusies darba vērošanas vizīte Galīsijas reģionā, Spānijā

No 2025. gada 10. līdz 15. aprīlim Ķekavas novada iedzīvotāju kopienu pārstāvji viesojās darba vērošanas un pieredzes gūšanas vizītē Galīsijas reģionā Spānijā, kurā tika iepazīts darbs meža un iedzīvotāju kopienās, vietējās nevalstiskajās organizācijās, kā arī savstarpējā nevaldības pārstāvju un pašvaldības sadarbība. Delegācijas sastāvā bija biedrības “Partnerība Daugavkrasts” un Ķekavas novada kopienu pārstāvji no Rāmavas, Katlakalna un Mežiniekiem.

Vizītes mērķis bija iepazīt kopienu darbību ikdienā, gūt zināšanas no kopienu darbības un labiem, interesantiem piemēriem, uzklausīt atziņas, kā veiksmīgi sadarboties pašvaldībai un nevaldības sektoram, lai stiprinātu un attīstītu vietējo kopienu dzīvi, kā arī pārņemt zināšanas un labās prakses piemērus.

Vizītes sešas dienas bija ļoti intensīvas, informācijas un praktisku piemēru pārbagātas, un kopumā deva jaunas zināšanas un idejas par to, kā kopienai darboties no paaudzes paaudzē, kā sargāt un nodot nākamajām paaudzēm kopienas izveidoto un uzkrāto mantojumu – gan zināšanas, gan īpašumus, gan praktisko darbošanos, kā iesaistīties uzņēmējdarbībā, lai ar tās palīdzību savukārt nodrošinātu kopienai nepieciešamās sociālās lietas – dienas centru kopienas senioriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, mūzikas centru, kur jebkurš var nākt uz nodarbībām, sporta kompleksu kopienas iedzīvotājiem, vai vienkārši kopienas māju, kur ne tikai notiek kopienas organizētās aktivitātes, bet arī kopienas iedzīvotāji var svinēt savus svētkus par ļoti niecīgiem makājumiem iznomājot telpas.

Izzinājām arī kopienu finansiālo pusi – kā tiek nodrošināta ienākumu gūšana kopienām, lai būtu iespēja finansēt visus apjomīgos sociālos projektus. Un jāsaka, ka tā ir patstāvīga uzņēmējdarbība – vai nu ražošana – ogu vākšana un konservēšana, šitakē sēņu audzēšana, tūrisms, vai savu īpašumu, kas kopienām ir saglabājušies jau vairāk kā 500 gadu ilgā laika posmā, apsaimniekošana. Gondomaras kopienā arī praktiski iepazināmies ar izziņas takām, kuras uztaisītas mežā, un kalpo kā Galīsijas valodas mācīšanas vietas skolēniem.

Savukārt brīvdienās mums bija iespēja ciemoties pie iedzīvotāju kopienām Santiago de Compostela un Carnota, un piedalīties un vērot, kā norisinās brīvprātīgais darbs, gatavojoties svētkiem mazajās reģiona pilsētās, jo mūsu darba vērošanas vizīte bija tieši tajā laikā, kad tika svinēta palmu svētdiena. Arī šīs tradīcijas tiek nodotas no paaudzes paaudzē, bērni un jaunieši jau no mazām dienām tiek iesaistīti brīvprātīgajā darbā, un pieaugot tā viņiem kļūst par pašsaprotamu nepieciešamību – palīdzēt svētku organizēšanā, iesaistīties kopienas dzīvē. Savukārt svētdienā jau varējām vērot praktiski, kā tiek svinēti palmu svētki, un cik lepni ir vietējie kopienu pārstāvji par to, ko ir izdevies paveikt iepriekšējā dienā, gatavojoties pasākumiem.

Brīvprātīgie tiek iesaistīti arī kopienas uzņēmējdarbības aktivitātēs, ja nepieciešama kāda lielāka talka noteiktu darbu veikšanai. Piemēram, meža kopienā Montanja, kas atrodas Pazos de Borben apvidū, brīvprātīgie dodas mežā, lai cīnītos ar eikaliptu atvasēm, kas ataugušas pēc to nociršanas, jo eikalipts šajā reģionā ir invazīva suga. Praktiskie piemēri par brīvprātīgo darba organizēšanu, palīdzēja mums saprast, ka brīvprātīgo darba tradīcija ir veidojama un ieaudzināma soli pa solim.

Tikāmies arī ar pašvaldību pārstāvjiem, lai izzinātu pašvaldības un kopienu sadarbību, pašvaldības sniegto atbalstu kopienām. Šeit pieredze dažāda – daudzas no kopienām ir tik spēcīgas un patstāvīgas, ka viņām finansiālais atbalsts nav nepieciešams, un sadarbība ar pašvaldību jau ir citā līmenī – vairāk tiek domāts par atbalstu tieši kopienas iedzīvotājiem, kuriem tas nepieciešams. Savukārt ir arī tādas pašvaldības, kuras atbalsta iedzīvotāju kopienu aktivitātes, lai tiktu iesaistīti pēc iespējas vairāk iedzīvotāji dažādās aktivitātēs, brīvā laika pavadīšanas iespējās. Šeit izteikti varēja redzēt, ka gan pašvaldība, gan kopienas cenšas rūpēties par to, lai iedzīvotāji, īpaši vecāka gada gājuma, socializētos un nebūtu vieni. Tomēr ir arī “rūgtā” pieredze sadarbībā ar pašvaldību, kā, piemēram, Tameigas mežu kopienai, kur sadūrušās intereses par kopienas zemju īpašumiem, par kuru apsaimniekošanu kopienai un pašvaldībai ir katrai savs redzējums, un notiek cīņas un tiesāšanās jau vairāku gadu garumā.

Kopumā jāsecina, ka iedzīvotāju kopienas dažādās to formās tieši Galīsijas reģionā ir ļoti attīstītas un spēcīgas sabiedrības dzīves virzītājas. Patīkams pārsteigums bija arī tas, ka mazajās pilsētās un ciematos ir ūdens kopienas, kur paši iedzīvotāji rūpējas par ūdens un kanalizācijas apsaimniekošanu, sistēmas uzturēšanu. Un pašvaldība šīs kopienas cenšas atbalstīt un savā veidā arī attīstīt, jo, piemērām, O Rosal pašvaldība, uz šo kopienu bāzes cenšas veicināt energokopienu veidošanu, kas bija vēl viena interesanta mūsu vizītes pieredze.

Ko vizītes dalībnieki minēja kā galvenos ieguvumus? Zināšanas un pieredzi par to, ka kopienās ir iespējams veiksmīgi veidot uzņēmējdarbību, tādejādi veicinot ne tikai kopienas attīstību, bet arī tās iedzīvotāju, kuri nodarbojas ar uzņēmējdarbību, vai varbūt domā to uzsākt, iesaisti un attīstību. To, ka kopena ir pozitīvs virzītājspēks konkrētās vietas attīstībai, un, ja šajā vietā darbojas spēcīga kopiena, tad pašvaldībai atkrīt daudzu funkciju veikšana, galvenais sadarboties ar kopienu un atbalstīt to. Brīvprātīgo kustība un iesaiste, kas ir neatsverams palīgs jebkura pasākuma un notikuma organizēšanā un norisē. Ir skaidrs, ka mūsu cilvēki vēl nav “izauguši” līdz brīvprātīgā darba kustībai, bet ir visas iespējas to veicināt un attīstīt.

Darba vērošanas vizīte notika ERASMUS+ Pieaugušo tālākizglītības mobilitātes projekta ietvaros, Nr.2023-1-LV01-KA121-ADU-00014287, kura vadošais partneris ir biedrība “Partnerība Daugavkrasts”, sadarbībā ar biedrību “Mežinieku apkaimes attīstībai”.

Top
Mainīt izmēru