Sākums » Jaunumi » Ķekavas lauksaimnieku pieredzes apmaiņas brauciens uz intensīvās augļkopības saimniecībām Jelgavas novadā.

Ķekavas lauksaimnieku pieredzes apmaiņas brauciens uz intensīvās augļkopības saimniecībām Jelgavas novadā.

Pieredzes apmaiņas brauciens notika VLT programmas LV/14 „Iepazīšanās ar intensīvās augļkopības saimniecībām un lauku ekonomikas dažādošanas iespējām” ietvaros 2010.gada 17.septembrī. Tajā piedalījās 24 Ķekavas novada lauksaimnieki. Brauciena mērķis bija iepazīties ar intensīvo augļu, ogu dārzu saimniecībām un augļkopības saimniecību ekonomisko iespēju dažādošanu.

Dalībnieki apmeklēja divas vidēja lieluma saimniecības, kuru saimnieki iepazīstināja ar savu saimniecību un produkcijas realizācijas metodēm tirgū.

Zemnieku saimniecība „Osīši” Sesavas pagasts, Jelgavas novads, saimniece Dace Āboliņa. Saimniecībā 2000. gadā sākti stādīt intensīvie augļudārzi, atbilstoši Eiropas Savienības atbalsta saņemšanas nosacījumiem. Tā katru gadu apstādīta 1,5 ha liela platība ar ābeļu, bumbieru un ķiršu kociņiem. Stādīti pundura un puspundura auguma koki, kas pēc pāris gadiem sāk dot ražu. Kopumā saimniecībai pieder 8 ha augļudārza. Augļu dārzā satopamas 40 dažādas ābeļu un bumbieru šķirnes. Kā arī ražu ienes saldie un skābie ķirši. Augļudārzs tiek apkopts ar integrētās audzēšanas metodes palīdzību. Saimniecībā iepriekšējos gados iegādāta hidrauliskā sulas spiede. Produkcijas realizācija šogad tiek veikta „ELVI” veikalu tīklā, kur saimniekiem jāievēro stingri kvalitātes standarti.No pārdošanai neatbilstošiem augļiem tie ražota sula. Vasarā ķiršu sula tika raudzēta un eksperimenta kārtā gatavots sidrs.

Otra apmeklējuma vieta bija zemnieku saimniecība „Klīves”, Elejas pagasts, Jelgavas novads, īpašnieks Aivars Šņickovskis. Par saimniecību pastāstīja un izrādīja saimnieka dēls Māris Šņickovskis. Saimniecības pašreizējā darbība vērsta uz trīs nozarēm augļkopība, graudkopība un biškopība. Augļudārzu un ogulāju platības aizņem aptuveni 12 ha, kurās iestādīti un ražojoši ir ābeļu, bumbieru un ķiršu stādījumi. Ogulāji – upenes un jāņogas aizņem ap 2ha un avenāji 0,8 ha platību. Ķiršu dārzā tiek audzēti kā saldie tā skābie ķirši. Visa produkcija pēc novākšanas tiek nogādāta Jelgavas pilsētā, kur saimniecībai pieder noliktava. Pamatā saimnieki dzīvo Jelgavā. Saimniecībā darbus vada un uzrauga saimnieku dēls. Lielu daļu no saimniecības zemēm aizņem ziemas kviešu (40 ha) un ziemas rapša (20ha) sējumi. Saimniecības tehnika ir novecojusi, stipri tiek izjusta nepieciešamība pēc jaunas jaudīgākas un kvalitatīvākas tehnikas. Līdz šim atjaunošanās uz kredītu rēķina nav notikusi un saimniekiem par to ir prieks, jo : „diez vai mēs te tā tagad stāvētu, ja būtu ņemts kredīts, kuru nezinātu kā vien atdot” saka Māris. Saimniecībai ir savi tirdzniecības punkti, kā arī produkciju realizē Jelgavas tirgū. Biškopības nozare ir attīstījusies līdz 80 bišu saimēm, kas dod lielu labumu augļudārzam.

Saimniecības lepnums ir āboli šokolādē, kas tiek ražoti no pašu izaudzētiem āboliem un tiek piedāvāti pašmāju tirgū. Pašlaik nekur citur Latvijā šādu saldumu neražo.

Katrā no saimniecībām mēs varējām iegūt jaunas zināšanas. Vienā vairāk vērstu uz audzēšanu, agrotehniku un šķirņu izvēli attiecināmus jautājumus, otrā jaunu kultūru ieviešanu un vēlmi eksperimentēt. Drosme un uzņēmība virzīt jauna produkta izstrādi un iekļaušanos tirgū. Sava mārketinga un nostājas noturību. Varēja iztaujāt un mācīties augļu uzglabāšanas jautājumos.  Saimniecību īpašnieki pārsteidza ar viesmīlību un labestību. Kaut saimniecību pamatuzdevums ir audzēt ogas un augļus netiek aizmirsts arī par sakoptas vides uzturēšanu. Brauciena dalībnieki atgriežoties no saimniecībām bija pārņemti ar iespaidiem par redzēto, kas liecināja, ka ir nepieciešam un pat ieteicama šādu braucienu organizēšana.

[print_gllr id=97 display=short]
Top
Mainīt izmēru