Sākums » Sadarbības projekti » (sa)DARBĪBA » Augu izcelsmes sastāvdaļas un kompostējams iepakojums – bezatkritumu kosmētika

Augu izcelsmes sastāvdaļas un kompostējams iepakojums – bezatkritumu kosmētika

Uzņēmums dibināts: 2015
Darbinieku skaits: 3
Nozare: dabīgās kosmētikas ražošana
Inovatīvais virziens: bioekonomika

“SILMACHY cosmetics” ražo ar rokām gatavotu dabīgo kosmētiku, un daļu produkcijas iepakojuma iespējams kompostēt, nepiesārņojot apkārtējo vidi. Uzņēmuma vadītāja Marta Šulce priecājas, ka ir izdevies radīt uzņēmumu ar vērtību un jēgu. Pārstrādājot atjaunojamos dabas resursus, “Silmačos” tiek radīti produkti ar augstu pievienoto vērtību.

Dabīgās kosmētikas uzņēmums “SILMACHY cosmetics” kopš 2015. gada darbojas Ķekavas novada Baldones pagastā. Pirmos četrus gadus uzņēmumā darbojās viens cilvēks, darbs notika brīvdienās un darba dienu vakaros. Tagad uzņēmums ir izaudzis līdz pilna laika darba vietām trīs cilvēku komandai.

Saprotot, cik daudz atkritumu tiek saražots un cik ļoti tas ietekmē veselību, Marta pieņēma lēmumu izveidot savu uzņēmumu, lai rosinātu pārmaiņas, piedāvājot videi draudzīgākas alternatīvas. “Biju priecīga, ka varēju pamest savu pamatdarbu aptiekā un nodoties tikai savam biznesam ar pievienoto vērtību un jēgu,” uzņēmuma pirmsākumus atceras Marta.

Šobrīd “SILMACHY cosmetics” produktu klāstā ir atrodami sejas, ķermeņa un matu kopšanas produkti, piemēram, cietais šampūns un kondicionieris, klasiskās ķermeņa un roku ziepes, dezodorants, sejas mitrinātājs, lūpu un roku balzami.

Produktu sastāvā tiek iekļautas tikai dabīgas izcelsmes sastāvdaļas: augu eļļas, augu sviesti, vaski, augu pulveri un minerāli. Kosmētikai nav pievienoti agresīvi ķīmiski konservanti, stabilizatori un biezinātāji. Marta Šulce ir sertificēta farmaceite un pārzina visas vērtīgās augu īpašības.

Ilgtspējas jautājumi uzņēmumā tiek uztverti kā pašsaprotami, tāpēc “SILMACHY cosmetics” ražoto kosmētiku saiņo tikai videi draudzīgos iepakojumos: alumīnijā, stiklā un kartonā. Marta atgādina, ka tikai ~9 % plastmasas, kas ir pārstrādājama, ir fiziski iespējams pārstrādāt, kapacitātes trūkuma dēļ.

Ražošanas procesā paliek pāri plāni ziepju gabaliņi, kas tiek sarīvēti un sapresēti kopā, izveidojot tā sauktās “brāķu ziepītes”, kas tiek pievienotas klientu pasūtījumiem kā dāvana.

Dabīgās kosmētikas ražošanā un saiņošanā bezatkritumu iepakojumos izaicinājumu netrūkst, jo tieši dažādi sintētiskie piejaukumi kosmētikas produktus padara ērtāk lietojamus. Viens no produktiem, ko “SILMACHY cosmetics” klienti ļoti gaida, ir vannas bumbas, taču tās ir jāiepako tā, lai tām nepiekļūst mitrums, un to var panākt tikai ar plastmasas iepakojumu.

Inovatīvākais produkts uzņēmuma klāstā viennozīmīgi ir sejas mitrinātājs. Tā formulas izstrāde bija ļoti izaicinoša un prasīja vairāk laika nekā plānots, jo sejas mitrinātāja konsistencei bija jābūt starp sejas krēmu un cieto šampūnu, lai šo produktu varētu iepakot kompostējamā kartonā.

Esošās telpas ražošanai ir kļuvušas par šauru, tāpēc nākotnes plānos ietilpst vecās saimniecības ēkas atjaunošana. Marta sapņo, ka uz šīs ēkas jumta arī izdosies izvietot saules paneļus, lai varētu izmantot tikai atjaunojamo enerģiju.

“Es vēlētos aicināt apdomāt lietas, kas jūs uztrauc, un domāt zaļi. Protams, būs izaicinājumi, bet tādi paši izaicinājumi būs arī, ja nedomāsiet,” uzskata Marta Šulce. Ieviešot ilgtspējīgākus risinājumus tagad, ilgtermiņā būs mazāki izaicinājumi, kā tikt galā ar vides piesārņojuma un neatjaunojamo resursu neefektīvas izmantošanas sekām. “Planēta mums ir tikai viena, vai ne?”

Top
Mainīt izmēru